• Zwracać czy nie zwracać?

  Felieton Jakuba Kwaśnego

  Rzecz będzie o dotacji, jaką za łącznik autostradowy sugeruje się nam – radnym zwrócić, rzecz jasna z budżetu miasta Tarnowa. Wiele przy tej okazji zostało już napisane w mediach, ale wydaje mi się, że nadal panuje spora dezinformacja. Dlatego swój felieton postanowiłem poświęcić właśnie tej sprawie.

  czytaj więcej

 • Pójdźmy na wybory!

  Felieton Jakuba Kwaśnego

  Szanowni Państwo, mój felieton proszę potraktować jako swoisty apel. Apel o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Odbędą się one w najbliższą niedzielę - 25 maja 2014 roku, w miesiącu, w którym świętujemy okrągłą – dziesiątą rocznicę wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Czas zająć się przyszłością naszego miasta!

  Słodko-Kwaśny felieton Jakuba Kwaśnego

  Tak jak większość mieszkańców naszego miasta, jestem już trochę zmęczony tą całą sytuacją, która wytworzyła się po bezprecedensowym zatrzymaniu Prezydenta Tarnowa przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zmęczony jestem także publiczną korespondencją jaką wymieniają między sobą zatrzymany Prezydent oraz jego zastępca, obecnie pełniący obowiązki "pierwszego". Zmęczony jestem również prowadzonym przez prokuraturę - w ślimaczym tempie - śledztwem.

  czytaj więcej

 • Opozycja nie zdała egzaminu!

  Słodko-Kwaśny felieton Jakuba Kwaśnego

  W takiej sytuacji Platforma, gdyby była partią odpowiedzialną sama oddałaby kierownictwo Rady Miejskiej w ręce opozycji – tak by maksymalnie przejrzyście móc wyciągać Tarnów z licznych opresji, tudzież wprowadzać „sanację życia publicznego”. Nic z tych rzeczy drodzy Państwo... - pisze w felietonie Jakub Kwaśny.

  czytaj więcej

 • Poseł PiS oskarża PO: To polityczny pucz!

  Oświadczenie ws. ostatnich wydarzeń w Tarnowie

  Na ostatnie wydarzenia w Samorządzie Miasta Tarnowa patrzę z coraz większym niepokojem. Sam fakt, że Platforma Obywatelska zrywa koalicję z Tarnowianami nie jest wprawdzie niczym nadzwyczajnym, bo ugrupowanie to może zawierać i rozwiązywać sojusze z kim chce, ale nienormalne jest, iż dokonuje skoku na ostatnie stanowiska w mieście, których dotąd nie opanowała, nazywając to działanie uzdrawianiem sytuacji w skorumpowanym urzędzie.

  czytaj więcej

 • Polityczne przetasowania z aresztowaniami w tle

  Słodko-Kwaśny felieton Jakuba Kwaśnego

  Tarnów na coś takiego nie zasłużył! Śmiało można powiedzieć, nie przesądzając o niczyjej winie lub niewinności, że nasze miasto, a przede wszystkim my - jego mieszkańcy – nie zasłużyliśmy na to, by przypinać nam łatkę „stolicy korupcji”. Nie zasłużyliśmy również, jako mieszkańcy (wszak nie można stosować odpowiedzialności zbiorowej), na zamieszanie w związku ze zwrotem wielomilionowej dotacji z UE.

  czytaj więcej

 • Kultura została za drzwiami

  Słodko-Kwaśny felieton Jakuba Kwaśnego

  „Mój Tarnów” – jaki sobie wymarzyłem, byłby otwarty na świat, otwarty na jego mieszkańców, otwarty na krytykę i sugestie dotyczące Jego przyszłości. Tarnów, który byłby – mimo różnic politycznych, barw partyjnych, czy wyznania – naszym wspólnym dobrem - pisze radny Jakub Kwaśny.

  czytaj więcej

 • Krakowska odc. 231: Tajna Ekspertyza

  Słodko-Kwaśny felieton Jakuba Kwaśnego

  Remonty ulicy Krakowskiej to takie tarnowskie wydanie „Mody na Sukces” – serialu, którego nawet najwierniejsi widzowie sami się już chyba pogubili w zawiłościach losów rodziny Foresterów. Tymczasem dalsze losy postępowania gwarancyjnego i ew. konsekwencje prawne jakie towarzyszą tej inwestycji nadal nie są znane...

  czytaj więcej

 • Wschodnia obwodnica Tarnowa - niezrealizowana obietnica PO

  Słodko-Kwaśny felieton Jakuba Kwaśnego

  Sprawa wschodniej obwodnicy Tarnowa jakby trochę przycichła. Jak ognia tematu unikają politycy PO. Całkiem zrozumiała postawa gdyż mimo wielkich obietnic, szumnych zapowiedzi i spotkań w blasku fleszy – z zapowiedzi b. ministra Aleksandra Grada i posłanki Urszuli Augustyn budowy wschodniej obwodnicy Tarnowa nic nie wyszło.

  czytaj więcej

 • Budżet (nie)obywatelski?!

  Słodko-Kwaśny felieton Jakuba Kwaśnego

  Wkrótce poznamy wyniki głosowania w drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Tarnowie. Ale czy aby na pewno tę edycję budżetu można nazwać obywatelską? Okazuje się, że niekoniecznie - pisze w swoim felietonie radny Jakub Kwaśny.

  czytaj więcej

 • O czystość w mieście dbajmy wszyscy

  Głosem prezydenta

  Każdy mieszkaniec wymaga, aby Tarnów był czysty i zadbany. I dobrze, bo tak ma być. Służby odpowiedzialne za utrzymanie miasta dwoją się i troją, wiele zależy jednak od samych mieszkańców. Większość problemów estetycznych, z jakimi przychodzi nam się zmagać, spowodowana jest właśnie przez ludzi, którzy nie szanują wspólnej własności, których sposób bycia i kultura osobista pozostawiają wiele do życzenia.

  czytaj więcej

 • Ruszył budżet obywatelski - 2 mln zł do wydania

  Głosem Prezydenta

  Budżet Miasta Tarnowa to pieniądze każdego z nas. Podatki, które zasilają kasę miejską to jeden z ważniejszych elementów finansowania wielu inwestycji i działalności struktur miejskich. Z inicjatywy Przewodniczącej Komisji Rozwoju Rady Miejskiej w Tarnowie Małgorzaty Mękal dajemy wszystkim mieszkańcom instrument decydowania o przeznaczeniu własnych podatków i wyboru najważniejszych zadań inwestycyjnych w Tarnowie.

  czytaj więcej

 • Straż Miejska potrzebna na co dzień

  Głosem Prezydenta

  Straż Miejska najprościej mówiąc - to niezwykle użyteczna formacja. Potrzebna ludziom na co dzień. W najprostszych nawet sprawach. Potrzebna, bo, także dzięki niej, mieszkańcy czują się bezpieczni.

  czytaj więcej

 • Cyfrowe Archiwalia Tarnowskie

  Słodko-Kwaśny felieton Jakuba Kwaśnego

  Historia pisana jest każdego dnia. Jaka ona będzie zależy od nas, ale także od tych, którzy interpretować ją będą w kolejnych latach. Często zdarza się, że historia staje się narzędziem w walce politycznej, przestaje wtedy być historią, a staje się mitem. Historia nie była moim ulubionym przedmiotem w szkole, ale pamiętam, że zawsze interesowało mnie to co działo się w ostatnich latach.

  czytaj więcej

 • O budżecie 2013...

  Głosem Prezydenta

  Projekt budżetu miasta na 2013 rok znalazł się w rękach radnych, którzy są władni uchwalić jego ostateczny kształt. Budżet miasta jest dokumentem określającym na co i w jakiej kwocie zostaną przeznaczone środki z kasy miasta, oraz jakie źródła mogą tą kasę zasilić.

  czytaj więcej

 • Droższe bilety to mniej pieniędzy

  Słodko-Kwaśny felieton Jakuba Kwaśnego

  Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała przedłożył projekt podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej w Tarnowie. Projekt ten zakłada nie tylko wysokie, jak na Tarnów, podwyżki cen biletów jednorazowych, ale także przesunięcie „wieku emerytalnego”.

  czytaj więcej

 • 11 listopada świętujemy radośnie

  Głosem Prezydenta

  W historii naszego kraju jedenasty listopada 1918 roku zajmuje miejsce niezwykłe. Ta data jest symbolem odrodzenia Państwa Polskiego i jego powrotu na międzynarodową arenę.

  czytaj więcej

 • Szlachetne zdrowie, czyli... Polemika z Prezydentem

  Felieton Jakuba Kwaśnego

  Już na wstępie Pan Prezydent zadaje sobie, a tak naprawdę nam wszystkim pytanie: "Czy jesteśmy zadowoleni z funkcjonowania służby zdrowia w Tarnowie?". Gdyby tak zapytać kogokolwiek na ulicy lub w kolejce przed rejestracją - z pewnością odpowiedź padłaby negatywna. Ale to akurat jest już problem Ministra Arłukowicza, a nie Prezydenta Ścigały.

  czytaj więcej

 • Służba zdrowia - kto się boi zmian?

  Głosem Prezydenta

  Służba zdrowia.... - podstawowe pytanie dla mnie, jako prezydenta miasta, to czy jesteśmy zadowoleni z obecnego jej funkcjonowania.

  czytaj więcej

 • Strefa bez alkoholu

  Słodko-Kwaśny felieton Jakuba Kwaśnego

  Z jednej strony zmniejsza się odległość sklepów z alkoholem, barów, pubów od tzw. „wrażliwych miejsc” (szkoły, kościoły, przedszkola), z drugiej serwuje się jedyną w mieście strefę kibica z całkowitym zakazem picia alkoholu. „A to Tarnów właśnie” - powie mieszkający tu pesymista wskazując, że nic w tym mieście nie może być tak jak wszędzie.

  czytaj więcej

 • Jeszcze raz o strefie kibica

  Głosem Prezydenta

  Z intensywnością godną lepszej sprawy wielu dziennikarzy, ba nawet politycy, dywagują na temat dopuszczalności, bądź też nie, spożywania alkoholu w tarnowskiej strefie kibica.

  czytaj więcej

 • Sondażowe wybory

  'Po zielonej stronie mocy' - felieton posła Andrzeja Sztorca

  Te wybory dobitnie pokazały, że sondaże mogą kogoś wykreować z zera do bohatera i co gorsza w drugą stronę także. Wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego zapewne byłby dużo lepszy, gdyby nie sondażownie, które stopniowo przyciskały butem nasz słupek poparcia a tym samym utrwalały opinię, że jesteśmy "be". Mimo wszystko zdobyliśmy sporo głosów, za które dziękuję także Czytelnikom Tarnowianin.com.

  czytaj więcej

 • Twierdza PiS niezagrożona?

  Felieton RedNacza

  6 tygodni temu tarnowska Platforma Obywatelska przedstawiając swoją drużynę kandydatów do sejmu chyba naprawdę wierzyła, że wygrana z PiS w naszym regionie jest możliwa*. Latem mogło się tak wydawać. Ale teraz, tydzień przed wyborami, w świetle kolejnych sondaży, nastroje w drużynie muszą być zupełnie inne.

  czytaj więcej

 • 'Czwórka' wcale nie na czwórkę

  'Po zielonej stronie mocy' - felieton posła Andrzeja Sztorca

  Nie odkryję Ameryki, ani innego nieznanego lądu pisząc ten felieton, bo i po co. Jednak problem drogi krajowej nr 4 stanowi wyzwanie dla wielu instytucji począwszy do drogowców a skończywszy na samorządowcach. Jaka jest czwórka? Na pewno nie na czwórkę nawet z minusem.

  czytaj więcej

 • Tarnów jak Kuwejt (drogą) ropą stoi!

  Słodko-Kwaśny felieton Jakuba Kwaśnego

  Czy Tarnów będzie drugim Kuwejtem? Jest taka szansa! Szkoda tylko, że nie odkryto nowych złóż czarnego złota, bo wtedy problemy z dziurą w kasie miejskiej zniknęłyby jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Kuwejt będzie, ale raczej detaliczny, a wszystko to dzięki wyrastającym jak grzyby po deszczu stacjom benzynowym, w dodatku w samym centrum Grodu Leliwitów.

  czytaj więcej

 • Mielec sukcesem Tarnowa

  'Po zielonej stronie mocy' - felieton posła Andrzeja Sztorca

  Mało kto wie, a jeszcze mniej osób przypuszcza, iż to nie Rzeszów jest najbardziej dochodowym samorządem Podkarpacia. No dobra, najbardziej rozwijającym się ośrodkiem. Województwo Podkarpackie ma Mielec, który wchodzi w skład, ba nawet tworzy strefę opartą na przemyśle lotniczym.

  czytaj więcej

 • Dobre, bo polskie...

  Słodko-Kwaśny felieton Jakuba Kwaśnego

  Wygląda na to, że ten felieton powinien być kwaśny! Poprzedni o organizacjach pozarządowych był na słodko. Tym razem będzie i kwaśno, i słodko – a to wszystko za sprawą wizyty w Gospodarstwie Ogrodniczym Iwony Tworzydło w Królówce k. Nowego Wiśnicza (powiat bocheński).

  czytaj więcej

 • Nagi Tarnów

  'Po zielonej stronie mocy' - felieton posła Andrzeja Sztorca

  O tym, że król był nagi gdzieś już czytaliśmy. Teraz widzimy nagość stolicy naszego regionu, a raczej bezpardonową ekspansję Tarnowa, którego władze mówią wprost, no może pośrednio: chcemy więcej! Poszerzenie granic administracyjnych miasta Tarnowa jak stara przyśpiewka weselna pojawia się przy różnych okazjach.

  czytaj więcej

 • NGO to jest to!

  Słodko-Kwaśny felieton Jakuba Kwaśnego

  Dzisiejszy felieton będzie na słodko! Poprzedni, bardziej polityczny, był wybitnie kwaśny, a dotyczył korupcji politycznej. Dlatego teraz postanowiłem poruszyć temat organizacji pozarządowych! Tzw. „trzeci sektor” jest dzisiaj czymś, co z jednej strony wypełnienia lukę pomiędzy państwem a rynkiem, z drugiej buduje odpowiedzialne społeczeństwo obywatelskie.

  czytaj więcej

 • Basenowe Orliki

  'Po zielonej stronie mocy' - felieton posła Andrzeja Sztorca

  Kolejne Orliki, baseny budowane przez samorządy naszego regionu, są kroplą w morzu potrzeb naszego społeczeństwa. Kto z nas nie skorzystałby z obiektu sportowego, czy też innego ośrodka, gdzie można spędzić ciekawie i aktywnie czas? Miałem sen, a w tym śnie... Nie! Nie trzeba nam więcej snów, nadziei, obietnic... Wystarczy pomysł i determinacja. Przykładem może być basen niedawno otwarty w Woli Rzędzińskiej.

  czytaj więcej

Ostatnio na Forum