Brzesko-Wieliczka: Pościg po A4 za złodziejami paliwa

Kradzież paliwa, spowodowanie dwóch kolizji drogowych, przekroczenie prędkości - to tylko niektóre zarzuty wobec mieszkańców województwa śląskiego. Brzescy policjanci ścigali ich po autostradzie A4 od Brzeska niemal po Wieliczkę.

We wtorkowy wieczór (3 listopada) dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Brzesku został zaalarmowany przez pracowników jednej ze stacji benzynowych w gminie Dębno, że dwóch mężczyzn poruszających się Fiatem Punto skradło 90 litrów oleju napędowego.

- Mężczyźni wlali paliwo do pojemników w bagażniku Fiata i uciekli w kierunku Brzeska. Według relacji zgłaszającego na pojeździe sprawców były zamontowane tablice rejestracyjne o stołecznym wyróżniku - informuje nadkom. Jarosław Dudek, zastępca naczelnika wydziału prewencji KPP w Brzesku.

Policjanci patrolujący Brzesko natychmiast podjęli obserwację głównych szlaków komunikacyjnych miasta. Na jednej z ulic nieumundurowany patrol zauważył Fiata Punto, który odpowiadał opisowi, z jedną różnicą – tablice rejestracyjne posiadały wyróżnik województwa śląskiego. Mimo to policjanci postanowili zatrzymać ów pojazd do kontroli.

- Kierowca Fiata nie zastosował się do podanego sygnału nakazującego zatrzymanie i podjął ucieczkę w kierunku autostrady A4, a następnie autostradą w stronę Krakowa - relacjonuje nadkom. J. Dudek.

Brzescy policjanci podjęli pościg za mężczyznami; rozwijana prędkość dochodziła momentami do 180 km/h. Na terenie powiatu wielickiego kierowca Fiata nie zapanował nad swoim samochodem i spowodował kolizję, uderzając w bariery dźwiękochłonne.

Policjanci zatrzymali dwóch siedzących w pojeździe mieszkańców województwa śląskiego, w wieku lat 31 i 39; obaj byli wcześniej wielokrotnie karani za różne przestępstwa. W samochodzie ujawnione zostały plastikowe pojemniki, do których wlane zostało skradzione wcześniej paliwo.

Bezpośrednio po zatrzymaniu mężczyźni nawzajem oskarżali się o to, który z nich kierował Fiatem. Jak się okazało – nie bez przyczyny.

Jeden z zatrzymanych był nietrzeźwy (miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu), drugi zaś posiadał dwa czynne, sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Żaden z zatrzymanych nie był w posiadaniu dokumentów pojazdu.

Kiedy funkcjonariusze wykonywali czynności na autostradzie, zatrzymał się przy nich kierowca innego samochodu, informując, że uciekający Fiatem Punto na odcinku od Brzeska uderzyli w jego pojazd.

Policjanci zatrzymali obu sprawców i przewieźli do Komendy Powiatowej Policji w Brzesku. Mundurowi prowadzą intensywne czynności, ustalając zakres odpowiedzialności obu mężczyzn za wykroczenia i przestępstwa.

Tomasz STODOLNY
comments powered by Disqus

Ostatnio na Forum