Największy mural w Tarnowie gotowy

Zakończyły się prace nad największym muralem w Tarnowie. W środę, 16 września, podczas warsztatów wykonano ostatnie elementy obrazu pt. „Dawno temu w przyszłości”, który powstał na budynkach oraz murze przy Pałacu Młodzieży w Tarnowie.

Fot. Paweł TOPOLSKI / tarnow.pl

- Jesteśmy przy Pałacu Młodzieży, dlatego stylistyka obrazu jest baśniowa. Namalowana historia opowiada o galaktycznym podróżniku, który przybywa do Tarnowa w poszukiwaniu tarniny. Na swojej drodze spotyka Jana Szczepanika, który udostępnia mu swoje wynalazki. Z pomocą Szczepanika udaje mu się odnaleźć Baginkę, która obdarowuje ich nasionami tarniny. Dzięki temu egzogalaktyczny podróżnik może powrócić na swoją ojczystą planetę i zaradzić klęsce żywiołowej, jaka na niej panuje – opowiada Mikołaj Rejs, autor muralu.

Długi na 74 metry i zajmujący powierzchnię 230 metrów kwadratowych mural powstał w ramach projektu „Murale dla Tarnowa”, dzięki któremu mieszkańcy mogą również zobaczyć grafikę pt. „Opiekun Dworowy”, która znajduje się na budynku przy ul. Sanguszków 32.

- Od dziś w Tarnowie mamy nowego mieszkańca! – cieszy się Agata Abou Dan, pomysłodawczyni projektu. – Egzogalaktyczny podróżnik nie mógł sobie znaleźć lepszego miejsca na lądowanie. Nie tylko dlatego, że Mikołaj Rejs jest byłym wychowankiem Pałacu Młodzieży. Dzieci uczęszczające do nas na zajęcia już go pokochały i tak łatwo nie pozwolą mu wrócić na ojczystą planetę.

Podczas środowych warsztatów z udziałem uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, swoją artystyczną duszę pokazał prezydent, Roman Ciepiela, który pomógł młodzieży w dokończeniu obrazu malując znak ®. – Wszystkie prawa do projektu „Murale dla Tarnowa” są od tej chwili zastrzeżone – zażartował prezydent. - Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby się spełnić artystycznie do współpracy nad kolejnym projektem. Poszukamy wspólnie kolejnego miejsca, w które można by wkomponować kolejny obraz. Najlepiej taki, który jednych będzie wzruszał, drugich zastanawiał, a jeszcze innych edukował.

Historię egzogalaktycznego podróżnika można już oglądać przy ul. Piłsudskiego 24. Organizatorzy akcji nie ukrywają również, że po głowach chodzą im już kolejne pomysły.

[kn] źródło: tarnow.pl

comments powered by Disqus

Ostatnio na Forum