Kultura

Grządki przed Biurem Wystaw Artystycznych

Projekt Nieużytki sztuki Elżbiety Jabłońskiej

W Tarnowie przed Pałacykiem Strzeleckim, siedzibą galerii miejskiej BWA, powstanie pole uprawne. To tarnowska odsłona ogólnopolskiego projektu "Nieużytki sztuki", w ramach której tarnowianie będą mogli wydzierżawić grządkę i sadzić na niej warzywa czy kwiaty.


Ogólnopolski projekt "Nieużytki sztuki" Elżbiety Jabłońskiej dotyczy bezpłatnej dzierżawy terenów zielonych, trawników i kawałków ziemi, przyległych do publicznych galerii i muzeów. To propozycja zaangażowania publiczności w proces interwencji w przestrzeni nie tylko miasta, lecz również sztuki, czego następstwem może być zmiana nastawienia do sztuki współczesnej, zbliżenie do instytucji sztuki, zniesienie bariery między oficjalną instytucją kultury a mieszkańcami.

Konstrukcja przygotowana w ramach projektu opiera się na idei podwyższonej grządki, która umożliwi zaangażowanie w projekt również osobom starszym, niepełnosprawnym czy dzieciom. W Tarnowie do dyspozycji są 4 grządki: - W galerii miejskiej będzie można pożyczać grabki, motykę i podbierać wodę do podlewania. Wystarczy wydzierżawić od nas kawałek pola - mówi w rozmowie z "Radiem Kraków" Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka BWA w Tarnowie. - Wszystko jest przygotowane do tego, żeby potencjalni dzierżawcy, którzy chcą odkryć w sobie pasję ogrodniczą, mogli w Parku Strzeleckim takie piękne grządki stworzyć - dodaje Jolanta Więcław, tarnowska koordynatorka projektu "Nieużytki sztuki".

Pierwsze spotkanie organizacyjne dla potencjalnych dzierżawców odbędzie się dziś (3 kwietnia) o godz. 17:00 w BWA w Tarnowie. Więcej informacji o projekcie "Nieużytki sztuki" na stronie BWA w Tarnowie.

[kn] źródło: BWA w Tarnowie, Radio Kraków

comments powered by Disqus

Komentarze