W Tarnowie powstaje mapa antysemityzmu

Wolontariusze fundacji "AntySchematy 2" oraz tarnowskiego muzeum okręgowego tworzą listę miejsc, na których znaleźć można napisy nawołujące do antysemityzmu. W drugiej połowie sierpnia organizatorzy chcieliby usunąć z miasta wszystkie obraźliwe hasła i symbole. - Akcja nie tylko eliminuje przejawy antysemityzmu, pozwala również zaszczepić pozytywne wartości - uważa Tomasz Malec, prezes fundacji. W prace zaangażowanych jest dwudziestu wolontariuszy.

Wolontariusze wyszukiwać będą mury, ogrodzenia i budynki, na których znaleźć można obraźliwe i wulgarne hasła, nie tylko obrażające społeczność żydowską, ale i te o charakterze rasistowskim. - Chcemy wyłapać takie miejsca wstydu Tarnowa, mają to być wszystkie miejsca, które uderzają w tolerancyjność i szpecą nasze miasto - mówił na antenie Radia Kraków Adam Bartosz z  Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Takie miejsca organizatorom akcji wskazywać mogą także sami mieszkańcy Tarnowa.

Po zebraniu listy miejsc z niechlubnymi napisami, wolontariusze z Fundacji AntySchematy 2 i Muzeum Okręgowego w Tarnowie planują zamalowanie wszystkich obraźliwych haseł i symboli, które szpecą ulice Tarnowa.  Akcja potrwa do końca wakacji. Jest częścią projektu "Mezuza" realizowanego przez tarnowskie Muzeum Okręgowe.

[Agnieszka WROŃSKA-BĘBEN]

 

 

comments powered by Disqus

Ostatnio na Forum