Złodzieje podawali się za pracowników NFZ

Na początku wakacji bieżącego roku do mężczyzny powiatu tarnowskiego zapukały dwie kobiety podające się za pracownice Narodowego Funduszu Zdrowia. Pod pozorem kontroli refundacji leków zażądały wglądu do zakupionych leków oraz posiadanych recept. Następnie wykorzystując nieuwagę domownika otworzyły segment i przywłaszczyły pieniądze w kwocie ponad 5000 złotych. Gdy poszkodowany zorientował się o kradzieży „pracownic NFZ” już nie było.

Na miejsce kradzieży zostali skierowani policjanci operacyjni Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Przeprowadzili rozmowy z mieszkańcami oraz zabezpieczyli na miejscu zdarzenia dowody przestępstwa.

Wielotygodniowa, żmudna praca operacyjna doprowadziła do wytypowania osób mających bezpośredni związek z dokonaną kradzieżą. Następnie zostały wdrożone różne metody pracy policjantów wyniku czego zatrzymano osoby podejrzane. Z pomocą przyszli mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach, którzy zatrzymali samochód którym poruszały się trzy osoby: dwie kobiety w wieku 24 i 40 lat oraz mężczyzna w wieku 58 lat.

W chwili zatrzymania kobiety miały ukrytą w bieliźnie biżuterię pochodzącą z kradzieży. Podczas zatrzymania policjanci z KPP Wadowice ujawnili znaczną ilość złotej biżuterii oraz gotówkę. Przedmioty te, jak się okazało pochodziły z kradzieży na terenie Bielska-Białej.

Z uwagi na okoliczności zatrzymania osoby zostały przekazane policjantom z Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Zatrzymani to obywatele polscy, zamieszkujący województwo dolnośląskie bez stałego zameldowania. Posiadają bogatą kartotekę policyjną. Jeden ze sprawców poszukiwany dwoma listami gończymi.

W wyniku prowadzonych czynności operacyjnych jak również procesowych, ustalono, że zatrzymani w okresie czerwiec wrzesień 2015 roku, dokonali kilku kradzieży na terenie powiatu tarnowskiego, województwa pomorskiego oraz Bielska-Białej na łączną sumę ponad 30000 złotych.

W dniu 24.09 br. policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie doprowadzili zatrzymanych do Prokuratury Rejonowej w Tarnowie z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Na podstawie zebranego materiału dowodowego tarnowski Sąd zastosował wobec dwójki sprawców areszt natomiast jeden zatrzymany został zwolniony za poręczeniem majątkowym.

Sprawa ta nadal ma charakter rozwojowy, gdyż w czasie prowadzonego postępowania ustalono, że zatrzymani dokonali wielu podobnych kradzieży na terenie całej Polski.

[kn] źródło: KMP w Tarnowie

comments powered by Disqus

Ostatnio na Forum