Wiedźmin i Harry Potter w dąbrowskiej szkole

Przestrzeń do rozwijania pasji, sprzyjająca też odpoczynkowi. Tak aranżują swoje pokoje nastolatkowie. To samo przesłanie przyświecało uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Doszli do wniosku, że bardziej komfortowo będzie się im przygotowywać do lekcji i odpoczywać po zajęciach w towarzystwie ulubionych postaci z filmów i gier. Co ciekawe, przystała na to dyrekcja szkoły. Władze placówki wcale tego nie żałują. Wręcz przeciwnie - zapowiadają , że w przyszłości bohaterów popkultury będzie w dąbrowskiej szkole więcej.

W przestrzeni przed biblioteką uczniowie spędzają często długie przerwy, odpoczywają po lekcjach czy poddają ostatniemu przeglądowi przygotowane wcześniej projekty. Biało-żółte kolory ścian nie bardzo im się podobały, dlatego postanowili zaproponować zmiany. Jak mówi jeden z uczniów LO Marcin Bania chodziło im o to, żeby to miejsce wyglądało bardziej młodzieżowo. On sam postanowił przenieść na ścianę postać Wiedźmina Geralta i zdaniem wielu kolegów wyszło mu to bardzo dobrze. Jak dodaje jego koleżanka Katarzyna Zych uczniowie dąbrowskiego zespołu szkół są bardzo kreatywni, chcą się wciąż rozwijać i pokazywać swoje umiejętności. Zapewne dlatego nie było problemów ze znalezieniem autorów kolejnych malowideł. - Najczęściej na ścianach pojawiały się postaci z seriali czy gier z gatunku fantastyki. Ten świat inspiruje młodych ludzi, bo są to postaci wymyślone, które zmuszają do kreatywności - przekonuje Katarzyna Zych.

Tworzenie wizerunków ulubionych postaci podzielono na dwa etapy. - Zaczęliśmy od szkiców ołówkiem. Później sięgnęliśmy po farby akrylowe. Chcieliśmy wybrać takie postacie, które są popularne wśród młodzieży, postacie z filmów z popkultury. Jest Czarna Wdowa, Iron Man i Hulk z produkcji Avengers, Piraci z Karaibów, Harry Potter, seriale takie jak Breaking Bad oraz Lord Vader z Gwiezdnych Wojen i postacie z Władcy pierścieni – wylicza Magdalena Węglowska. Z oddźwięku, który wywołała akcja, cieszy się także dyrekcja szkoły. - Na początku uczniowie trochę nie dowierzali, że będą mogli zrealizować swoje wizje. Ale kiedy to się potwierdziło wykazali wielki entuzjazm. Cieszymy się, że inicjatywa pomaga młodzieży w aranżacji własnej przestrzeni. Jesteśmy pod wrażeniem jej talentu plastycznego. Skoro finałowy efekt jest bardzo dobry i wszystkim się podoba zamierzamy kontynuować akcję. W przyszłości kolejne ściany naszej szkoły będą się pokrywały malowidłami - zapowiada wicedyrektor LO w Dąbrowie Tarnowskiej Agnieszka Ruta.

[kn] źródło: mat. prasowe ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej

comments powered by Disqus

Ostatnio na Forum