"Owintar" nabierze nowego blasku?

Sześć prac na konkurs dotyczący zagospodarowania m.in. byłych terenów Owintaru wpłynęło do 4 grudnia do magistratu. W środę, 9 grudnia, oceny prac konkursowych dokonywał specjalnie powołany Sąd Konkursowy. Zwycięzców poznamy 14 grudnia. Pula nagród w konkursie to 160 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że konkurs polegał na opracowaniu koncepcji zagospodarowania południowo-zachodniej części śródmieścia Tarnowa, w tym poprzemysłowego terenu byłego zakładu "Owintar". Do konkursu przystąpiło sześć firm: trzy z Gliwic, dwie z Krakowa i jedna z Poznania. Koncepcja swoim zakresem miała obejmować nie tylko sam teren po dawnym „Owintarze”, ale także tereny bocznicy kolejowej oraz otoczenia dworca PKP. Obszar ten nie jest jednak własnością miasta i to, czy koncepcja doczeka się realizacji, w dużej mierze zależeć będzie od właścicieli terenów, które są objęte projektem.

Po zakończeniu konkursu wszystkie prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej, którą będzie można oglądać od 11 stycznia do 11 kwietnia. Miejsce ekspozycji będzie znane po ogłoszeniu wyników.

Dodajmy, że Zakład Przemysłu Owocowo-Warzywnego "Owintar" powstał w 1951 roku na terenach dawnego browaru księcia Romana Sanguszki. Do 1998 roku produkował m.in dżemy, powidła, koncentraty oraz soki owocowe i warzywne, wina owocowe, musztardy, a także ocet. Po upadku zakładu, w 2008 roku, większość budynków wyburzono.

[kn] źródło: tarnow.pl

comments powered by Disqus

Ostatnio na Forum