Wydarzenia

Kolejne zatrzymania w sprawie afery w MORD

Sprawa ma charakter rozwojowy

Kolejne zatrzymania w związku z aferą łapówkarską w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. Do grona podejrzanych w tej sprawie dołączyło siedem osób.


W listopadzie ubiegłego roku ruszyło śledztwo w sprawie wykrytej przez policjantów z Tarnowa korupcji w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnowie, a prowadzą policjanci  Zespołu do Walki z Korupcją  Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Proceder korupcji w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie związany jest z powoływaniem się na wpływy, przyjmowaniem i wręczaniem korzyści majątkowych, w zamian za uzyskiwanie pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy.

Dotychczas zatrzymane zostały 42, uwikłane w nielegalny proceder osoby, w tym 5 egzaminatorów, 4 właścicieli ośrodków nauk jazdy i instruktorów, 1 pracownik MORD-u oraz 32 wręczające pieniądze i pośredniczące w ich przekazywaniu osoby.  Jak ustalili śledczy, w zamian za uzyskanie prawa jazdy, zainteresowani przekazywali kwoty od tysiąca do kilku tysięcy złotych, a wykryte przez policjantów praktyki trwały od kilku lat. Śledczy szacują, że mogą one obejmować nawet 200 osób.

- Tylko wczoraj i dziś policjanci zatrzymali i doprowadzili do prokuratury 7 kolejnych osób. Wszystkie one usłyszały zarzuty z art. 230 par. 1 i 230a par. 1 kodeksu karnego - poinformował podinsp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie

Do tej pory w prowadzonym śledztwie prokuratura zastosowała wobec podejrzanych 4 tymczasowe aresztowania, 12 poręczeń majątkowych oraz 2 zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportów. Grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy planują kolejne zatrzymania.

[kn] źródło: KWP w Krakowie

comments powered by Disqus

Komentarze