Tarnów nie zwróci dotacji na łącznik z A4

Radni odrzucili propozycję prezydenta

Tarnów nie zwróci 19 mln zł dotacji unijnej na budowę łącznika z autostradą, przy której miało dojść do zmowy przetargowej. Tak zdecydowali radni podczas czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.

Do zwrotu dotacji namawiał radnych pełniący obowiązki prezydenta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański. Przekonywał, że jeśli Tarnów oddałby pieniądze, miałby możliwość pozyskania 16 milionów złotych, jako refundację kosztów innych zadań drogowych, które nie są przedmiotem zainteresowania organów ścigania. Podkreślał ponadto, że jeśli miasto nie zwróci dotacji teraz, istnieje ryzyko, że po zapadnięciu prawomocnych wyroków w tej sprawie lub upłynięciu czasu na rozliczenie projektu miasto zostanie wezwane do zwrócenia całej kwoty dotacji w wysokości 48 mln zł wraz z 30 mln zł odsetek.

Opozycja jednak nie dała się przekonać. Przeciw zwrotowi dotacji zagłosowało13 radnych: z PiS-u, Tarnowian i Solidarnej Polski, za zwrotem opowiedziało się 7 radnych z PO, 4 radnych wstrzymało się od głosu - byli to radni z SLD oraz radny niezrzeszony Grzegorz Kądzielawski. Jak podaje "Radio Kraków", radni opozycji podkreślali, że mają za mało informacji i argumentów, by podjąć decyzję o zwrocie dotacji. Nie wykluczyli jednak powrotu do dyskusji po opublikowaniu aktu oskarżenia w sprawie zmowy przetargowej.

- Szanuję decyzję radnych, choć jestem innego zdania - mówił po sesji wiceprezydent Słomka-Narożański. - Będę postępował teraz zgodnie z tym, co uczynią instytucje, które w tej sprawie będą miały głos. Jestem przekonany, że to zagrywka polityczna. Gdybyśmy byli rok po wyborach to ta sprawa byłaby już pewnie załatwiona. Spotkałem się z wszystkimi radnymi, którzy odpowiedzieli na zaproszenie. Pytania, które dziś padły były powieleniem tego o czym rozmawialiśmy podczas posiedzeń klubów radnych. Kluby miały swoje stanowiska ustalone już wcześniej, na sesji nadzwyczajnej natomiast mieliśmy do czynienia wyłącznie z polityczną grą.

[kn] źródło: UMT, Radio Kraków, 18.07.2014

comments powered by Disqus

Ostatnio na Forum