Spotkanie z Mordechajem Dawidem Palzurem - zdjęcia

W obiektywie Tarnowianin.com

W piątek o godz. 17:00 w Tarnowskim Muzeum Okręgowym odbyło się wyjątkowe spotkanie z Mordechajem Dawidem Palzurem - tarnowianinem, dyplomatą izraelskim, pierwszym ambasadorem Izraela w Polsce po wznowieniu stosunków dyplomatycznych w 1989 roku.

Mordechaj Dawid Palzur urodził się w Tarnowie w 1929 roku, jako syn tarnowskiego malarza Aleksandra Plutzera. We wrześniu 1939 roku jego rodzina uciekła na wschód. W czerwcu 1940 roku został wraz z bliskimi wywieziony na Syberię. Dwa lata później z Armią Polską, jako syn oficera sztabu Korpusu, trafił do Iranu, następnie znalazł się w Palestynie, gdzie po ukończeniu polskiego gimnazjum i szkoły średniej rozpoczął studia prawnicze w Wyższej Szkole Prawa i Ekonomii w Tel Awiwie, a później studia z zakresu stosunków dyplomatycznych. Pomimo obowiązków natury politycznej, zawsze pozostawał blisko katedry profesorskiej prowadząc wykłady na uczelniach trzech kontynentów. Jest honorowym profesorem na Wydziale Prawa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Narodowego (Pedro Henriques Urena) Santo Domingo i doktorem honoris causa Uniwersytetu Technologicznego w Santiago. Mordechaj Dawid Palzur służył jako oficer w czasie izraelskiej wojny o niepodległość (1948) w której został ranny i zwolniony z czynnej służby w 1949 roku. Jednak już podczas wojny sześciodniowej służył w izraelskim Sztabie Generalnym.

Karierę w dyplomacji rozpoczął w 1950 roku, pracował najpierw w Helsinkach (1954-58), później w Meksyku, w Pretorii (Republika Południowej Afryki), był szefem misji dyplomatycznych dla Botswany, Lesotho i Suazi. Był doradcą i Charge d'Affairs na Cyprze (1971/74), także podczas tureckiej inwazji na wyspę w lecie 1974 roku. W latach 1975-78 pełnił funkcję ambasadora w Boliwii, 1982-86 ambasadora w Republice Dominikany, jego jurysdykcja obejmowała także kraje takie jak: Antigua i Barbuda, Saint Kitts i Nevis, Trynidad i Tobago oraz Barbados. W 1986 roku został powołany do służby w Warszawie, co uczyniło Palzura pierwszym aktywnym izraelskim dyplomatą za żelazną kurtyną od zerwania stosunków dyplomatycznych krajów komunistycznych z Izraelem, w czasie wojny sześciodniowej. W 1990 roku przez kilka miesięcy był pierwszym ambasadorem Izraela w Polsce po wznowieniu relacji dyplomatycznych. W okresach pomiędzy swoimi misjami za granicą, pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Jerozolimie piastując stanowiska głównego asystenta Dyrektora Planowania Polityczno-Gospodarczego, Dyrektora Wydziału Ameryki Łacińskiej; Dyrektora Centrum dokumentów, rejestrów i archiwów oraz Naczelnika protokołu dyplomatycznego. Odszedł na emeryturę w wieku 65 lat w 1994 roku. Mordechaj Dawid Palzur mówi ośmiu językach (hebrajski, angielski, polski, niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski i jidysz). Warto wspomnieć, że wśród wielu wyróżnień i odznaczeń państwowych, w 2003 roku otrzymał od Fundacji Hetmana Jana Tarnowskiego tytuł „Tarnovia Merenti” za promocję regionu tarnowskiego i duży wkład w poprawę stosunków polsko-żydowskich.

W 2008 roku zaś został przewodniczącym Instytutu Badań Światowego Kongresu Żydów, która zajmuje się m.in. badaniami historycznymi dotyczącymi Żydów.

[Michał GĄCIARZ]

comments powered by Disqus

Ostatnio na Forum