Akcja rekrutacji honorowych dawców szpiku

"Wszystko budzi się do życia"

Tarnowska Kropla zaprasza pełnoletnich tarnowian na akcję  "Wszystko budzi się do życia", czyli rejestrację potencjalnych, honorowych dawców szpiku. Odbędzie się ona się w w najbliższy piątek, 20 marca, w budynku Katolickich Szkół w Tarnowie przy ul. Warzywnej 3, w godz.od 10.00 do 14.00. Patronat Honorowy nad akcją objął biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Badanie organizuje Fundacja Przeciwko Leukemii z Warszawy, Ośrodek Dawców Szpiku Medigen, Stowarzyszenie ,,Kropla” z Tarnowa, a współfinansuje Urząd Miasta. XIII edycja akcji pt. "Wszystko budzi się do życia" pozwoli dodać potencjalnych dawców do ogólnopolskiego rejestru PL-3. Dotychczas na terenie Polski zrekrutowano pół miliona osób - 3,5 tys. osób pochodzi z Tarnowa i okolic. – Najlepiej by rejestrowali się jak najmłodsi ludzie, gdyż dzięki temu pozostają w bazie dawców jak najdłużej – tłumaczy Monika Sankowska, dyrektor medyczny Ośrodka Dawców Szpiku Medigen.

Do rejestru ALF PL3 zapisywane są osoby zdrowe w wieku 18 – 35 lat. Oddanie szpiku nie zagraża zdrowiu, bo szpik szybko się regeneruje. Pobrania dokonuje się na 2 sposoby: z kości talerza biodrowego (w znieczuleniu ogólnym) lub z krwi obwodowej (bez znieczulania). Aby zostać kandydatem na dawcę wystarczy oddać 10 ml krwi. Dawstwo szpiku jest honorowe, średnio co 70 osoba oddając go ratuje życie choremu.

Potencjalni dawcy muszą zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości oraz znać swój Pesel.

[kn] źródło: UMT

comments powered by Disqus

Ostatnio na Forum