Rzecznik Praw Dziecka w Tarnowie

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka pochwalił działalność tarnowskiego Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Z aprobatą odniósł się także do pracy rodziny zastępczej Elżbiety i Wiesława Kocurów. Wtórowała mu Urszula Augustyn, wiceminister edukacji. - Jestem za „klonowaniem” takich wspaniałych ludzi - oceniła. Spotkanie z przedstawicielami rządu odbyło się w siedzibie ORPZ przy ul. Goslara.

Rzecznik Praw Dziecka spędził wczoraj (13 kwietnia) cały dzień w Tarnowie. W pierwszej kolejności spotkał się z pracownikami Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej. W towarzystwie dzieci wychowujących się w specjalistycznej rodzinie zastępczej Elżbiety i Wiesława Kocurów - Wiktorii Kilian i Aleksandry Dudek - zwiedził ośrodek. Wysłuchał krótkiej informacji o placówce, jej strukturze, głównych założeniach i celach. - Imponujące, jeżeli to tylko ułamek - podsumował prezentację Marek Michalak.

Nie zabrakło rozmów na temat rodzin zastępczych. - Plakaty i bilbordy to nie jest zachęta do powstania rodziny zastępczej. Zachętą jest pokazanie rodziny, która dobrze funkcjonuje - komentował Rzecznik Praw Dziecka. Jedną ze specjalistycznych rodzin zastępczych reprezentowała Elżbieta Kocur, która wraz z mężem w 2014 r. odebrała z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczenie Złotym Krzyżem Zasługi. Opowiadała ona o specyfice funkcjonowania tego szczególnego ogniska domowego i o współpracy z tarnowskim ośrodkiem.

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił również uwagę na art. 72 Konstytucji, który stanowi o ochronie praw dziecka. - W myśl tego przepisu każde dziecko powinno być wysłuchane. Jeżeli chcemy, aby młody człowiek czuł się obywatelem swojego kraju, w takim samym stopniu, jak inny dorosły, to musi on uczestniczyć w decydowaniu, poprzez wyrażenie swojego zdania - uświadamiał zebranych M. Michalak.

Po spotkaniu w ORPZ przedstawiciele rządu udali się do siedziby Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej mieszczącej się przy ul. Pułaskiego, aby spotkać się i porozmawiać z dyrektor Elżbietą Ciochoń i wychowankami ośrodka.

[kn] źródło: Urząd Miasta Tarnowa

comments powered by Disqus

Ostatnio na Forum