Nietypowe lekcje historii w gminnych gimnazjach

W ubiegłym tygodniu odbyły się organizowane co roku „lekcje patriotyzmu”, czyli prelekcje o historii, które wygłasza w gminnych gimnazjach wójt Grzegorz Kozioł. Tym razem uczniowie zajmowali się zagadnieniami związanymi z zakończeniem II wojny światowej.

Z okazji zbliżającej się sześćdziesiątej rocznicy zakończenia wojny, w dniach 8 i 9 kwietnia włodarz gminy i dyrektor Gminnej Biblioteki Adam Ryba gościli we wszystkich gminnych gimnazjach, których uczniowie wysłuchali wykładu zatytułowanego „1945 rok. Czy polskie to było zwycięstwo?”. Wykład ukazywał wkład Polaków w zmagania II wojny światowej oraz sylwetki kilku dowódców i bohaterów, a szczególnie „ochotnika do Auschwitz” rotmistrza Witolda Pileckiego.

Gimnazjaliści ponadto obejrzeli prezentację multimedialną i teledyski. Ponieważ jakiś czas temu uczniów zainteresował teledysk zespołu Sabaton, także tym razem organizatorzy sięgnęli po utwór tej znanej szwedzkiej grupy rockowej. Uczniowie wysłuchali jednego z najnowszych przebojów grupy zatytułowanego Intimate 4859, poświęconego rotmistrzowi Pileckiemu. Utwór został skomponowany w ubiegłym roku na prośbę Michała Tyrpy prezesa Fundacji Paradis Judaeorum, która od wielu lat zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o rotmistrzu.

„Lekcje patriotyzmu” są organizowane w gminie Tarnów od siedmiu lat. Młodzież miała już okazję wysłuchać opowieści między innymi o naszych barwach narodowych, odzyskaniu niepodległości przez Polskę oraz prelekcji na temat „Akcji Burza” i Powstania Warszawskiego.

[kn] źródło: UG Tarnów

comments powered by Disqus

Ostatnio na Forum