85-latek z okolic Wojnicza chce iść na wojnę z tarnowskim magistratem

Chodzi o parkowanie dla osób niepełnosprawnych. Miejsc do bezpłatnego parkowania dla takich osób jest w Tarnowie tylko 130, a wydanych kart około 4,5 tysiąca. Dlatego niepełnosprawni z niebieskimi kartami mogą w Tarnowie parkować w każdym miejscu, pod warunkiem że wcześniej wyrobią sobie dodatkowy abonament, za który trzeba zapłacić 10 złotych na rok. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w Krakowie. Z kolei w Nowym Sączu osoby niepełnosprawne mogą parkować za darmo w całej strefie. Pan Tadeusz dodatkowego abonamentu nie ma, ale kary za parkowanie poza kopertą nie chce zapłacić, bo uważa, że Tarnów postępuje nie fair.

- Jeżeli lekarze mówią, że jestem niepełnosprawny, to miasto powinno zrobić tyle miejsc parkingowych, ile jest wydanych kart. Zmuszanie ludzi, żeby płacili, jest draństwem. Ja nie zapłacę - mówi pan Tadeusz.

Inwalida narzeka też na to, że nikt go nie poinformował o zmianach. Tarnowscy urzędnicy przekonują jednak, że już dwukrotnie rozmawiali o tym z panem Tadeuszem i anulowali kary. Trzeciej szansy nie będzie. 85-latek też nie chce odpuścić i grozi sądem.

Urzędnicy dodają, że sukcesywnie dokładają nowe miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Nie mają jednak złudzeń, że będzie ich tyle, co wydanych kart. Problemem jest też nadużywanie tych uprawnień przez członków rodziny osób niepełnosprawnych, w niektórych przypadkach nawet już nieżyjących.

Problem może nieco zmniejszyć ogólnopolska weryfikacja posiadaczy kart dla osób niepełnosprawnych, która potrwa do czerwca. Urzędnicy szacują, że nowych kart nie dostanie co najmniej połowa dotychczasowych posiadaczy.

W 2013 roku wprowadzono dodatkowy abonament na parkowanie poza kopertami dla osób niepełnosprawnych. Początkowo kosztował on 120 złotych, ale od 2015 roku jest to już tylko 10 złotych na rok lub 5 złotych na pół roku.

Tarnowscy urzędnicy szacują, że w 2014 roku dodatkowy abonament parkingowy dla niepełnosprawnych wykupiło prawie pół tysiąca osób. Określenie dokładnej liczby jest kłopotliwe, bo w 2014 roku można było jeszcze wykupywać taki abonament miesięcznie.

Podobny abonament w Krakowie kosztuje 2 złote i 50 groszy na miesiąc. W Nowym Sączu posiadacze ogólnopolskiej karty dla osób niepełnosprawnych mogą parkować za darmo w całej strefie płatnego parkowania.

[Bartłomiej MAZIARZ]

 

comments powered by Disqus

Ostatnio na Forum